System Academica

Autor: J. Szczurek dnia 29 września 2021 Brak komentarzy

Biblioteka Publiczna w Dukli dołączyła do grona bibliotek korzystających z systemu Academica.

Academica to darmowa wypożyczalnia międzybiblioteczna umożliwiająca korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. Daje ona dostęp do ponad 3 milionów publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego.

Przeglądanie katalogu dostępnych publikacji, wyświetlanie opisów bibliograficznych dokumentów oraz czytanie tekstów nie chronionych prawem autorskim jest możliwe bez rejestracji w systemie. Takiej rejestracji wymaga dostęp do treści publikacji chronionych prawem autorskim. Jest on możliwy wyłącznie na terminalu Academica w naszej Bibliotece.

Zasady korzystania z systemu Academica w Bibliotece Publicznej w Dukli

• Dostęp do systemu Academica możliwy jest wyłącznie na wydzielonym komputerze w Czytelni BP w Dukli.
  • Bezpłatnej rejestracji czytelników dokonują Bibliotekarze.
  • Rejestracja użytkownika w systemie odbywa się na podstawie karty bibliotecznej, a w przypadku jej braku na podstawie dokumentu tożsamości.
  • Rejestracja użytkownika w systemie Academica, który nie posiada karty bibliotecznej, wiąże się ze złożeniem podpisanego oświadczenia (znajduje się ono w Regulaminie Użytkownika Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica).
  • Podczas rejestracji Użytkownik otrzymuje indywidualne dane dostępowe do systemu (login i hasło). Przy ich pomocy może logować się do systemu Academica na wydzielonym terminalu w Czytelni, a także dokonywać na domowym komputerze rezerwacji wybranych publikacji.
  • Przed logowaniem na stronie portalu należy wybrać z listy bibliotek Bibliotekę Publiczną w Dukli.
  • Publikacja naukowa chroniona prawem autorskim może być udostępniona użytkownikowi, jeżeli nie jest w tym czasie udostępniona lub zarezerwowana przez innego czytelnika.
  • Na terminalu, na którym udostępniane są publikacje, nie ma możliwości pobierania ani drukowania przeglądanych materiałów.
  • Szczegółowe zasady korzystania z systemu dostępne są w Regulaminie użytkownika Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica.