Praca Biblioteki Publicznej w Dukli w 2012 roku

Autor: J. Szczurek dnia 24 stycznia 2013 Brak komentarzy

W 2012 r. Biblioteka Publiczna w Dukli była otwarta dla czytelników przez 299 dni i odwiedziło12 943 osoby, które w sumie wypożyczyły 26 750 książek, z czego 16 258 stanowiła literatura dla dorosłych, 7857 książki dla dzieci i młodzieży i 2635 literatura popularnonaukowa. W stosunku do poprzedniego roku nastąpił wzrost czytelnictwa – liczba odwiedzin czytelników zwiększyła się o 633. Wzrosła również liczba wypożyczeń – o 1381 książek w porównaniu z rokiem 2011. Jest to zjawisko ze wszech miar pozytywne i zadowalające.Spory wpływ na ten fakt ma lokalizacja biblioteki w budynku szkoły, dzięki czemu odwiedza nas dużo dzieci i młodzieży (ponad połowa zapisanych czytelników). Pozostali czytelnicy również przyzwyczaili się do nowego miejsca.

W ubiegłym roku do naszej placówki zapisało się 1465 osób, z czego najliczniejszą grupę stanowią uczniowie (677 osób) i studenci (120 osób). Kolejną liczną grupę czytelniczą stanowią osoby niezatrudnione w tym emeryci i renciści (301 osób) i osoby pracujące umysłowo (250 zarejestrowanych). Pozostałych 117 czytelników to osoby pracujące fizycznie, rolnicy oraz inni zatrudnieni i dzieci do lat 5. Tak przedstawia się struktura społeczno-zawodowa czytelników naszej biblioteki.

Z zapisanych 1465 czytelników tylko 400 to mieszkańcy samej Dukli. Pozostała większość to mieszkańcy okolicznych miejscowości. Statystycznie rzecz ujmując liczba czytelników na 100 mieszkańców naszej gminy wynosi 9,87 osób, natomiast liczba wypożyczeń180,2 książek na 100 mieszkańców.

W 2012 roku zakupiono dużo więcej nowości wydawniczych. W sumie księgozbiór zwiększył się o 1417 woluminów, z czego 1161 zakupiono ze środków własnych, a 256 z dotacji Biblioteki Narodowej. Dział literatury pięknej dla dorosłych zwiększył się o 577 woluminów, książek dla dzieci i młodzieży zakupiono 665, a literatury popularnonaukowej 175 woluminów. Biblioteka prowadzi również prenumeratę 13 czasopism (m.in. „Przyjaciółka”, „Cztery Kąty”, „Zdrowie”, „M jak Mama”, „Cogito”, „Hobby” i „National Geographic”).

Oprócz tradycyjnej wypożyczalni książek pełnimy również funkcję informacyjną. W ostatnim roku udzielono 1103 informacje biblioteczne i bibliograficzne oraz udostępniono 4251 woluminów na miejscu. Z istniejącego w bibliotece kącika czytelniczego skorzystało 780 osób. W minionym roku nastąpił znaczny wzrost liczby udzielanych informacji i udostępnianych książek z księgozbioru podręcznego. Obserwujemy jednak mniejszą liczbę osób korzystających z internetu – w stosunku do ubiegłego roku spadek wynosi 432 informacje.