Informacja z działalności Biblioteki Publicznej w Dukli w 2011r.

Autor: J. Szczurek dnia 28 lutego 2012 Brak komentarzy

W roku 2011 Biblioteka Publiczna w Dukli była otwarta dla czytelników przez 296 dni i odwiedziło ją 12 310 osób, które w sumie wypożyczyły 25 369 książek, z czego 15 573 stanowi literatura dla dorosłych, 7 358 książki dla dzieci i młodzieży i 2 438 literatura popularnonaukowa. W stosunku do poprzedniego roku nastąpił wzrost czytelnictwa i wypożyczeń o 2 628 książek. W dobie zalewu informacji z innych źródeł niż książka, wszechobecnego internetu taka sytuacja bardzo nas cieszy. Tu nie bez znaczenia jest lokalizacja biblioteki w budynku szkoły, przez co odwiedza nas więcej dzieci i młodzieży szkolnej, jest to ponad połowa zapisanych czytelników.

W ubiegłym roku do naszej placówki zapisało się 1 466 osób, z czego najliczniejszą grupę stanowią uczniowie (732 osoby) i studenci (100 osób). Kolejną liczną grupę czytelniczą stanowią osoby niezatrudnione, w tym emeryci i renciści 308 osób i osoby pracujące umysłowo 239 zarejestrowanych. Pozostałych 87 czytelników to osoby pracujące fizycznie i rolnicy. Tak przedstawia się struktura społeczno – zawodowa czytelników naszej biblioteki.

Z zapisanych 1 466 czytelników tylko 414 to mieszkańcy samej Dukli, ogromna większość to mieszkańcy okolicznych miejscowości. Statystycznie rzecz ujmując to średnia liczba czytelników na 100 mieszkańców naszej gminy wynosi 10,05 osób, natomiast średnia liczba wypożyczeń to 173,93 książki.

W 2011 r. księgozbiór został zwiększony o 877 woluminów, z czego 667 zakupiono ze środków budżetowych, a 210 z dotacji udzielonej przez Bibliotekę Narodową.

Oprócz tradycyjnej wypożyczalni pełnimy funkcję informacyjną i w ostatnim roku takich informacji bibliotecznych i bibliograficznych udzielono 871 i udostępniono 3 597 woluminów na miejscu. Z istniejącego w bibliotece kącika czytelniczego skorzystało 597 osób, które przeglądały dostępne czasopisma. Biblioteka prowadzi prenumeratę 10 tytułów.

Co roku obserwujemy spadek liczby odwiedzin w czytelni i liczby udzielanych informacji. Z czytelni internetowej skorzystało w 2011 r. 2056 osób. W stosunku do ubiegłego roku spadek wynosi 315 informacji.